Dom Augusty Majgull Axelsson

„Inga krzyczała.

To nie był zwykły krzyk niedzielny, lecz znacznie bardziej przenikliwy i ostry. Grasował po domu jak dzikie zwierzę, wyrył głębokie szramy na błyszczącej powierzchni stołu w jadalni, rozdarł ręcznie tkane obicie stojącej w salonie sofy Carla Malmstena, potłukł szkło z Orrefors i serwis porcelanowy z Gustavsbergu, poprzewracał meble w pokoju Alicji i połamał delikatne mahoniowe nóżki toaletki”.

Tym intrygującym opisem rozpoczęliśmy zajęcia poświęcone powieści uznanej szwedzkiej autorki, Majgull Axelsson. Bohaterami omawianego fragmentu Domu Augusty są Inga (matka), Erland (ojciec) i Alicja (córka). Rodzina musi zmierzyć się z wstydliwym dla niej problemem – oto nastoletnia Alicja zachodzi w ciążę. Konfrontacja córki z rodzicami w obliczu wstrząsającej – jak się okazuje – wiadomości, może wydać się wielu jeśli nie szokująca, to przynajmniej zaskakująca. Zgodziliście się co do tego, że brutalności, z jaką dorośli potraktowali swą córkę, nie może usprawiedliwić moralność mieszczańska, sprowadzająca się do lęku przed tym, co inni powiedzą.

Podczas zajęć spróbowaliśmy spojrzeć na scenę przemocy wobec córki oczyma każdego z uwikłanych w toksyczne relacje bohaterów. Odpowiadaliśmy sobie na pytania, co Inga, Erland i Alicja widzą, myślą, czują i robią. Zauważyliście, że ten sugestywny fragment powieści jest niezwykle pojemny – ujawnia rozedrgane wnętrze bohaterów, kłębowisko „trujących” myśli, wyzwalających niepokojące emocje i niekontrolowane reakcje. Zastanawialiśmy się nad sytuacją Alicji, pozbawionej tak ważnego wsparcia bliskich w trudnej sytuacji. Czy samotność i okrucieństwo, których doświadcza, mogą skutkować w przyszłości odrzuceniem przez nią własnego dziecka? Odpowiedź na to pytanie możecie poznać, czytając powieść Majgull Axellsson.

Książki szwedzkiej pisarki nie są z pewnością łatwymi lekturami. Sama autorka twierdzi, że pisze o rzeczach smutnych i bolesnych, ponieważ to one pochłaniają jej myśli (zob. wywiad z Axelsson na http://www.katarzynatubylewicz.pl/to-moglabym-byc-ja-wywiad-z-majgull-axelsson/). To proza najwyższej próby, charakteryzująca się niezwykłą przenikliwością, misternie skonstruowaną fabułą, mistrzowską narracją i wyrazistymi postaciami.

Zob. fragment Domu Augusty

(c)2022, Wszelkie Prawa Zastrzeżone