logo projektu

NOWA AKCJA CZYTELNICZA

Podaj dalej!

Szkolna lektura kojarzy się zwykle z przymusem, niechcianym obowiązkiem, męką „przerabiania” klasyki i wysiłkiem pozbawionym przyjemności. To przekonanie z pewnością nie sprzyja sięganiu po książkę z własnego wyboru. Postanowiliśmy wypowiedzieć wojnę gombrowiczowskiej niemożności i przywrócić najdoskonalszy wynalazek ludzkości do łask. Zdajemy sobie sprawę z tego, że proces oswajania literatury może okazać się długi, dlatego przedsięwzięcie, które kierujemy głównie do uczniów klas pierwszych, zaplanowane jest na cały rok szkolny.

Akcję rozpoczynamy od tego, co najbardziej oczywiste – od wyboru książki. Każda klasa spośród przedstawionych przez polonistów propozycji typuje jedną powieść, która ma być przeczytana przez wszystkich uczniów. Uczestnicy projektu kolejno czytają wybraną pozycję, przekazując sobie książkę (stąd Podaj dalej!) według ustalonego harmonogramu.

Czytający są zobowiązani do tego, żeby opowiedzieć o swoich wrażeniach z lektury na blogu. Nie wymagamy napuszonych recenzji czy sprawozdania z oddawania się rytuałowi czytania. Pożądane jest uruchomienie swojej wyobraźni i oddanie się dyktatowi talentu. Czujesz się sprawny w pisaniu? Napisz opowiadanie lub felieton zainspirowane przeczytaną książką, dopisz ciąg dalszy utworu, stwórz wyimaginowany dialog poruszający sprawy opisane w dziele. Wolisz obrazowe formy wyrazu? Zaprojektuj okładkę powieści, przygotuj ilustrację lub komiks, opracuj grafikę. A może bawisz się kamerą? Możesz pokusić się o adaptację wybranej sceny lub nakręcić krótki dokument dotyczący np. recepcji pisarza wśród młodych ludzi. Dozwolone są krzyżówki, łamigłówki i quizy, projekty gier, fotostory i fotomontaże, słowem – liczą się dobre pomysły, śmiałość i pasja.

Projekt Podaj dalej! podsumujemy w czerwcu. Żeby było ciekawie i nieformalnie, wyjdziemy w plener. Będziecie mogli podzielić się swoimi uwagami i emocjami przy ognisku czy porywalizować w międzyklasowym turnieju literackim.

Życząc wszystkim zaskakujących odkryć czytelniczych, radości obcowania z książką i twórczego wyżycia się, wyrażamy nadzieję, że śledząc wpisy swoich rówieśników na blogu, zarazicie się pasją czytania –

Iwona Możejko


Podaj dalej

(c)2022, Wszelkie Prawa Zastrzeżone