Gorąco zachęcamy do dzielenia się na naszej stronie refleksjami na temat przeczytanych książek...

2013/2014

     
Igrzyska śmierci Suzanne Collins, Igrzyska śmierci t.1-3  
     
Dary anioła Cassandra Clare, seria Dary Anioła t.1-3  
     
 ostatnie rozdanie Wiesław Myśliwski, Ostatnie rozdanie  
     
na imie mam jestem Mariusz Maślanka, Na imię mam Jestem  
     
francuski ogrodnik Santa Montefiore, Francuski ogrodnik
 
     
brzydula Constance Briscof, Brzydula. Historia niekochanej  
     
Wszechswiat kontra alex woods Gavin Extence, Wszechświat kontra Alex Woods  
     
Strefa szalenstwa Joy Fielding, Strefa szaleństwa  
     
Mroczne umysły Alexandra Bracken, Mroczne umysły  
     
Biala masajka Corinne Hofmann, Biała Masajka
 
     
Dom duchów Isabel Allende, Dom duchów
 
     
 Dziewczyna z zapałkami Anna Janko, Dziewczyna z zapałkami  
 Trener jęz ang Agnieszka Micgała, Trener Język angielski Liceum - poziom podstawowy i rozszerzony  
 historia architektury Ramon Rodriguez Llera, Historia architektury
 
     
 wiedza o etyce Jan Hartman, Jan Woleński, Wiedza o etyce
 
     
wiedza o kulturze Maurycy Kulak, Anita Włodarczyk-Kulak, Wiedza o kulturze. Od Mezopotamii po czasy współczesne

 
     
 mysza na wakacjach Mysza na wakacjach. Bajka nie dla dzieci.

Tomek Matkowski
 
     
śmiech ogra Śmiech ogra.

Pierre Péju
 
     
slownik polityki Słownik polityki.

David Robertson
 
     
 zwyczajna egzekucja Zwyczajna egzekucja.

Marc Dugain
 
     
czerwony syjon Czerwony Syjon.

Aleksander Mielichow
 
     
cholerna niepodległość Cholerna niepodlełość.

Piotr Wierzbicki
 
     
 boski umysl Boski umysł. Esej o tropieniu świata.

Piotr Wierzbicki
 
     
 migotliwy ton Migotliwy ton. Esej o stylu Chopina.

Piotr Wierzbicki
 
     
 czerwona orkiestra Czerwona orkiestra.

Andrzej Mandalian
 
     
 ostatni lampart Ostatni lampart. Życie Giuseppe Tomasi di Lampedusy.

David Gilmour
 
     
 tsunami za frajer Tsunami za frajer. Izrael. Polska. Media.

Eli Barbur
 
     
frykcje Frykcje.

Philippe Djian
 
     
nieposluszenstwo Nieposłuszeństwo.

Naomi Alderman
 
     
     
     
     
     
koci kryminal Pojedynek oraz Salve Roma!
Koci kryminał

Akif Pirinçci
 
     
monidło  Monidło. Życie po Kato-tacie.

Halszka Opfer

Pożegnaliśmy Halszkę w opowieści Kato-tata. Nie-pamietnik w chwili, kiedy wchodziła w dorosłość. Porażeni krzywdą i bólem, jakich zaznała w dzieciństwie, mieliśmy nadzieję, że najgorsze już za nią. Że kiedy się usamodzielni i założy własną rodziną, wszystko potoczy się szczęśliwie. Że to będzie koniec koszmaru. Przyzwyczajeni do happyendów przez literaturę i filmy oczekiwaliśmy pomyślnego zakończenia. Tyle tylko, że życie Halszki nie jest scenariuszem pisanym na potrzeby hollywoodzkiej fabryki snów, historia Halszki jest prawdziwa.
Historia Halszki to jej świadectwo! Podkreślam: Świadectwo, a nie spowiedź, jak nazwali ją niektórzy czytelnicy Kato-taty w dyskusji, która rozpętała się po pojawieniu się książki w sprzedaży. Spowiedź to przyznanie sie do winy. A jaka winę ponosi dziecko za to, że ktoś je krzywdzi? Za to, że najbliżsi, zamiast chronić wykorzystują je lub atakują? Pierwza książka Halszki - świadectwo jej dzieciństwa - stworzyła czytelnikom niepodważalną okazję spojrzenia na problem krzywdzenia dzieci oczami dziecka. Druga książka, właśnie prezentowana, daje możliwość spojrzenia na świat oczami Dorosłego Krzywdzonego Dziecka.

dr hab. Ewa Jarosz, Uniwersytet Śląski
autorka książek Dom, który krzywdzi i Ochrona dzieci przed krzywdzeniem. 
 
     
catalyst Catalyst. Odkryj rynek obligacji. Sprawdzona inwestycja na niepewne czasy

Adam Jagielnicki
 
Ta książka odkryje przed Tobą teorię i praktykę handlu obligacjami od podstaw. Dzięki niej poznasz rodzaje obligacji, charakterystykę rynku Catalyst, a nawet alternatywne możliwości zarabiania na obligacjach.
CZĘŚĆ I. OBLIGACJE Rozdział 1. Co to jest obligacja? Pojęcia związane z obligacjami. Definicja obligacji. Obligacje detaliczne i hurtowe. Dystrybucja obligacji. Kalendarz emisyjny. Prospekt informacyjny. List emisyjny. Rolowanie obligacji.  Podatek od zysków kapitałowych. Rozdział 2. Rodzaje obligacji Podział pod względem emitenta. Obligacje skarbowe. Obligacje komunalne. Obligacje korporacyjne. Podział pod względem oprocentowania. O stałym oprocentowaniu. O zmiennym oprocentowaniu. Indeksowane. Zerokuponowe. Inaczej naliczane oprocentowanie. Obligacje zabezpieczone i niezabezpieczone. Obligacje zamienne na akcje. Wypłata odsetek. Rozdział 3. Cechy inwestycji w obligacje Wielkość inwestowanego kapitału. Czas trwania inwestycji. Osiągane stopy zwrotu. Ryzyko inwestycyjne. Wpływ inflacji. Wpływ wysokości stóp procentowych. Płynność inwestycji. Koszty obsługi inwestycji. Niezbędna wiedza i doświadczenie. Wkład pracy i czasu. Rozdział 4. Wady i zalety obligacji Porównanie obligacji i akcji. Porównanie obligacji i lokaty bankowej. Bezsporne zalety. Oczywiste wady.
CZĘŚĆ II. RYNEK CATALYST Rozdział 5. Charakterystyka rynku Catalyst Trzy lata istnienia rynku. Harmonogram sesji. Standard obligacji. Rodzaje zleceń. Zasady obrotu. Rozdział 6. Notowane walory Obligacje Skarbu Państwa. Obligacje komunalne. Obligacje spółdzielcze. Obligacje korporacyjne. Listy zastawne. Rozdział 7. Kupno i sprzedaż obligacji Arkusz zleceń. Kurs obligacji a cena, jaką płacimy. Tabele odsetkowe. Strategie inwestycyjne. Rozdział 8. Autoryzacja obligacji Autoryzacja przez Catalyst. Ratingi emitentów. Ratingi serii obligacji. Rozdział 9. Obligacje spółek publicznych i niepublicznych  Obligacje spółek notowanych na rynku regulowanym. Obligacje spółek notowanych na New Connect. Obligacje niepubliczne. Rozdział 10. Ryzyko inwestycji w obligacje korporacyjne  Ryzyko kredytowe. Ryzyko płynności. Rozdział 11. Obowiązki informacyjne emitentów Obowiązki informacyjne spółek publicznych. Obowiązki informacyjne emitentów obligacji. Rozdział 12. Podstawowe informacje dla emitentów Metody emisji obligacji. Oferta publiczna lub prywatna. Zabezpieczenie obligatariuszy. Koszty emisji obligacji. Rozdział 13. Catalyst Bond Congress
CZĘŚĆ III. INNE MOŻLIWOŚCI OBLIGACJI
Rozdział 14. Obligacje denominowane w walutach obcych Euroobligacje. Ryzyko kursowe. Ratingi. Oszczędności podatkowe.
Rozdział 15. Fundusze obligacji Oferta Towarzystw Funduszy Inwestycyjnych. Rozdział 16. Inwestycje emerytalne Konto IKE-obligacje. Konto IKZE-obligacje. Samodzielne inwestycje emerytalne.
 
     
 dziedzictwo ziemi Dziedzictwo ziemi

Andres Vidal

Dziedzictwo ziemi - powieść historyczna utrzymana w klimacie tak znanych książek jak Filary Ziemi Kena Folletta, Katedra w Barcelonie Ildefonsa Falconesa i Władca Barcelony Chufo Llirensa - to epicka opowieść o człowieku, który z żelazną konsekwencją, wbrew niskiej pozycji społecznej, wbrew wszelkim przeciwnościom losu i potężnym wrogom walczy o spełnienie młodzieńczego marzenia o stworzeniu lepszego świata dla siebie i swoich dzieci. Historia wzlotów i upadków, obfitująca w dramatyczne wydarzenia i wielkie namiętności - od miłości, nienawiści, zazdrości, pragnienia zemsty po zdradę oraz akty niezwykłej odwagi - ukazana na barwnym tle XIX-wiecznej Katalonii.
 
     
 a lasy wiecznie spiewaja A lasy wiecznie śpiewają

Trygve Gulbranssen

Walka z naturą... Walka o miłość... Walka o szacunek...
Na Północy trzeba umieć żyć!
W skutej lodem dziewiętnastowiecznej Norwegii ludzie mają twarde i dumne serca. Niełatwe życie regulowane jest przez rytm przyrody i wielowiekową tradycję szanowaną ponad wszystko. Czy ktoś stamtąd może pokochać miłością gorącą i szczerą, której nie złamią wichry losu?
Stary chłopski ród Björndal od lat słynie z męstwa i uporu, budząc strach i respekt pozostałych mieszkańców równiny. Zdobyte przez rodzinę bogactwo przyniosło władzę, ale sprowadziło też ludzką zawiść i zagrożenia, którym musi ona sprostać.
Nieodpuszczone grzechy z przeszłości nie dają spokoju. W tym surowym świecie członkowie rodziny muszą odnaleźć drogę do szczęścia i odkupienia nie tylko własnych win, ale także ich przodków.
Kultowa powieść skandynawska, która na długo zostaje w sercu! Przetłumaczona na trzydzieści języków, sfilmowana, sprzedana w ponad dwunastu milionach egzemplarzy.
 
     
 kato-tata
Kato-tata. Nie-pamiętnik

Halszka Opfer

Jeśli przyjrzeć się okładce książki, łatwo można zauważyć, że jest ona szyfrem. Jeśli odgadniemy ten szyfr, domyślamy się już, o czym jest ta książka. Jeśli wyobrazimy sobie Niedole cnoty Sade'a w połączeniu z Malowanym ptakiem Kosińskiego przeniesione na Dolny Śląsk w realia lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych, możemy w przybliżeniu okreslić Kato-tatę. Przypadek - lub nie - sprawił, że mogłam zostać jednym z pierwszych czytelników książki na ten właśnie temat - do niedawna tabu w naszym kraju. Zastanawiam się, ile moich koleżanek ze szkoły przeszło podobną podobną gehennę? Zastanawiam się, ile dzieci milcząc cierpi? Autorka pisze: "Mogłam krzyczeć - nie krzyczałam".
"Kato-tata" poraża autentyzmem i szczerością wyznania. Suchym, oszczędnym stylem spisane wspomnienia na szczęście nie tylko tego tematu dotyczą i nie zawsze są tylko tragiczne, nie dają jednak zapomnieć, że jesteśmy w piekle.

Marta Klubowicz
aktorka, poetka, tłumaczka 
 
     
2017 2017

Olga Sławnikowa

Rosja, rok 2017. Dokładnie sto lat po rewolucji lutowej. Poeci i pisarze to gatunek na wymarciu, różnice klasowe z dnia na dzień się pogłębiają, a tajemne siły zamieszkujące legendarne Góry Ryfejskie mieszają w życiu ludzi. Profesor Anfiłogow, bogacz i cynik, organizuje ekspedycję, której celem jest odnalezienie bezcennych, od wieków poszukiwanych rubinów. Ta wyprawa obnaży bolesną prawdę o lekceważeniu matki natury przez człowieka oraz pokaże, do jakich nieszczęść może doprowadzić trudna do zaspokojenia chciwość.
Ze spuścizny wielkiej literatury rosyjskiej Olga Sławnikowa utkała niezapomniane dzieło - powieść przygodową z elementami science fiction oraz wątkiem romansowym. To opowieść o miłości, obsesji, morderstwie i o tym, jak dalece może posunąć się człowiek, by zdobyć to, czego naprawdę pragnie.
 
     
 szesc lat pozniej Sześć lat później

Harlan Coben

Sześć lat temu Natalie Avery, ukochana Jake'a Fishera, miłość jego życia, wyszła za innego mężczyznę. Na jej ślubie odrętwiały z bólu patrzył, jak ubrana składa przysięgę małżeńską. Przez sześć lat żył ze złamanym sercem, wypełniając pustkę pracą. Przez sześć lat dotrzymywał obietnicy, jaką na nim wymogła: że zostawi ją i jej męża Todda w spokoju, nie będzie jej śledził, nie będzie dzwonił ani nawet wysyłał maili. Ale jego uczucia nie wygasły. Kiedy przypadkiem natrafia w Internecie na nekrolog Todda Sandersona postanawia przyjechać na pogrzeb. Czeka go niespodzianka... pogrążona w żałobie wdowa to nie Natalie, ale zupełnie inna kobieta. Co więcej – żona Todda od ponad dziesięciu lat. Kim zatem była Natalie? I czy w ogóle istniała? Nikt nie pamięta Natalie, nawet bliscy przyjaciele Jake'a. Nikt nigdy nie widział ich razem. Poszukując prawdy o kobiecie, która złamała mu serce, Jake budzi upiory przeszłości i sam naraża się na śmiertelne niebezpieczeństwo... podobnie jak Todd, który nie umarł naturalną śmiercią, lecz został zamordowany...

Planowana jest ekranizacja książki z Hugh Jackmanem w roli głównej.

 
     
 Szukając Alaski Szukając Alaski

John Green

Porównywany z przełomowym "Buszującym w zbożu" J.D. Salingera literacki debiut Johna Greena to powieść o myślących i wrażliwych młodych ludziach. Zbuntowanych, szukających intensywnych wrażeń i odpowiedzi na najważniejsze pytania: o miłość, która wywraca świat do góry nogami, o przyjaźń, której doświadcza się na całe życie.
Niezapomniana opowieść o odkrywającym życie Milesie zakochanym w szalonej, zbuntowanej Alasce, dzięki której odnalazł Wielkie Być Może – czyli najintensywniejsze i najprawdziwsze doświadczenie rzeczywistości.
 
     
 ostatnie lato w Mayfair Ostatnie lato w Mayfair

Theresa Revay

Powieść dla wielbicielek „Jeźdźca miedzianego” i „Białej Wilczycy”.
Od sal balowych edwardiańskiej socjety po pola bitewne nad Sommą – barwny portret dwóch rodów na tle dekady wielkich zmian.
Mayfair, lato 1911. Rodzina Rotherfieldów wydaje bal na cześć młodziutkiej Victorii. Przyjęcie psuje zniknięcie jej siostry Evangeline. Nieobecność dziewczyny sprawia, że na jaw wychodzą napięcia pomiędzy członkami rodziny. Julian, najstarszy syn Rotherfieldów, odnajduje siostrę w więzieniu w robotniczym Bermondsey. Spadkobierca dynastii krytykuje zachowanie niepokornej dwudziestolatki, równie egoistycznej, co ich najmłodszy brat Edward, który wpadł w szpony hazardu. Aby zwrócić długi, Edward musi wziąć udział w zawodach lotniczych i pokonać swojego francuskiego rywala, nieobliczalnego uwodziciela.
Nadchodzi czas nieuchronnego schyłku angielskiej arystokracji i starej, francuskiej noblesse; oba narody wkrótce stawią czoło wojennemu kataklizmowi.
 
     
Oczy smoka  Oczy smoka

Stephen King

Kiedy w królestwie Delain ginie dobry król Roland, o otrucie władcy zostaje oskarżony jego syn Peter, następca tronu. W rzeczywistości winny zbrodni jest królewski czarnoksiężnik Flagg, jeden z największych żyjących magów. Człowiek, który tysiąc lat swego życia spędził na studiowaniu Wielkiej Księgi Zaklęć. Flagg zrobi wszystko, by władzę objął młodszy syn Rolanda Thomas. Peter zostaje aresztowany, osądzony i skazany na uwięzienie przez resztę życia w celi na szczycie Iglicy. Flagg obejmuje stanowisko doradcy nowego króla - Thomasa. Szepcząc młodzieńcowi na ucho, spiskując i knując, zły czarodziej przejmuje stopniowo władzę nad całym państwem. Z lubością oddaje się swoim ukochanym rozrywkom: prowokuje konflikty, przygląda się rozlewowi krwi... Do czasu, gdy prawowity następca tronu ucieka z wieży, by stawić mu czoła. Tylko Peter może ocalić Delain od horroru, jaki szykuje sadystyczny mag. Jeśli mu się nie uda, drugiej szansy nie będzie...
 
     
Ręka mistrza Ręka mistrza

Stephen King

Edgar Freemantle w ciężkim wypadku samochodowym traci rękę i zdrowe zmysły. Nękany niekontrolowanymi napadami szału, musi zacząć życie od początku. Za radą psychologa wyrusza na Duma Key, olśniewająco piękną i odludną wyspę na wybrzeżu Florydy, należącą do sędziwej Elizabeth Eastlake. Wynajmuje tam dom, wiedząc tylko jedno: chce rysować. Tworzone z chorobliwą pasją obrazy Edgara są owocem talentu, nad którym stopniowo przestaje mieć kontrolę. Kiedy tragiczne dzieje rodziny Eastlake’ów zaczynają wyłaniać się z mroków przeszłości, nieposkromiona moc dzieł Freemantle’a objawia swe coraz bardziej przerażające i niszczycielskie możliwości.
 
     
Nagrody Nagrody

Erich Segal

Bohaterowie książki to troje ambitnych lekarzy i naukowców walczących o najwyższe z trofeów - Nagrodę Nobla. Adam Coopersmith - błyskotliwy, oddany pacjentom lekarz-immunolog, którego odkrycia mogą przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa ciąży. Sandy Raven - genialny naukowiec, geriatra, wynalazca sposobu na powstrzymanie procesu starzenia się komórek ludzkich oraz Isabel de Costa - cudowne dziecko, wyśmienity fizyk, rozdarta między ojca, któremu wszystko zawdzięcza, a młodego mężczyznę, którego kocha. Niezapomniane postacie, miłość, tragedie, zdrada, ambicje, trudne wybory - to wszystko czyni z 'Nagród' powieść, od której nie sposób się oderwać.
 
     
 Magnolia Magnolia

Grażyna Jeromin-Gałuszka

Czasami dopiero na bieszczadzkiej wsi życie nabiera prawdziwego znaczenia.
Filip Spalski jest pilotem, kocha latać, robił to całe życie. Pewnego dnia wraca do domu po długim locie przez Atlantyk i dowiaduje się, że jego żona odeszła. Nie chciała dłużej czekać – na niego, dziecko, na wspólne życie. Filip nagle widzi, że nic mu nie zostało. Jest sam, nie ma przyjaciół ani rodziny. Wsiada w samochód i rusza przed siebie.
Dojeżdża na koniec świata, do małej wioski w Bieszczadach, gdzie czas płynie tak wolno, że wszyscy kupują gazety sprzed tygodnia. Na nieczynnej poza sezonem stacji kolejowej spotyka mężczyznę, będącego w podobnej sytuacji. Kupuje od nieznajomego zaniedbany pensjonat o nazwie Magnolia. Pracuje tam kilka niezwykłych kobiet, które odmienią jego życie…
 
     
 Szukając Noel Szukając Noel

Richard Paul Evans

„Pamiętaj, liczy się tylko miłość”
Gdy Mark był dzieckiem, mama opowiadała mu, że anioły czasem przebierają się za ludzi i schodzą na ziemię. Gdy dorósł, zwątpił w te słowa. Kiedy jednak znalazł się na samym dnie, ponownie w nie uwierzył.
Mark Smart był życiowym nieudacznikiem, który nigdzie nie potrafił znaleźć dla siebie miejsca. Los postawił jednak na jego drodze niezwykłą dziewczynę - Macy. Uczucie, którym ją obdarzył różniło się od jego dotychczasowych związków: „to tak jakby porównać Święto Pracy z Bożym Narodzeniem”. Gwiazdka nie może jednak trwać wiecznie, a miłość Marka i Macy napotka na niespodziewane przeszkody. Czy mroczne wydarzenia z przeszłości muszą rozdzielić ich na zawsze?
Richard Paul Evans - autor bestsellerowych Stokrotek w śniegu - udowadnia, że zanim życie wręczy nam najwspanialszy prezent, pakuje go starannie w przeciwności losu. Ta wzruszająca opowieść to dowód na potęgę miłości, która zdolna jest do pokonania każdej przeszkody.
 
     
 Jedenaście godzin Jedenaście godzin

Paulina Simons

Historia, od której nie sposób się oderwać. Początek serii sprzedanej w blisko milionie egzemplarzy.
Młoda kobieta w zaawansowanej ciąży opuszcza centrum handlowe w upalny dzień. Życie upływa jej na zakupach, dbaniu o rodzinę: ukochanego męża Richa oraz dwie córeczki, i oczekiwaniu narodzin trzeciego dziecka. Nagle zostaje ono brutalnie zakłócone przez zdesperowanego młodego człowieka, który porywa Didi. Jakie są jego motywy?
Rozpoczyna się morderczy wyścig z czasem, z udziałem policji, FBI i zrozpaczonego Richa. W ciągu kolejnych jedenastu godzin Didi dociera do granic ludzkiej wytrzymałości, mierząc się z koszmarnym przeznaczeniem.
W Jedenastu godzinach Simons stworzyła nowy gatunek thrillera, który prowadzi czytelnika do najmroczniejszych zakamarków ludzkiej duszy.
 
     
 Karminowy szal Karminowy szal

Joanna M. Chmielewska

Marysia, Marta i Magda. Przez jakiś czas bardzo sobie bliskie, lecz ich dziecięca przyjaźń nie przetrwała rozstania. Po latach spotykają się ponownie. Przy grzanym winie w Piwnicy pod Liliowym Kapeluszem okazuje się, że każda z nich ukrywa tę samą tajemnicę. Maria, Marta i Magdalena postanawiają zamknąć trudny rozdział swojego dzieciństwa w sposób niekoniecznie zgodny z ogólnie przyjętymi normami społecznymi. Dokąd zaprowadzi je ta droga?Ci, którzy czytali Poduszkę w różowe słonie lub Sukienkę z mgieł, w Karminowym szalu odnajdą również bohaterów poprzednich powieści Joanny M. Chmielewskiej.
 
     
 Jezioro marzeń Jezioro marzeń

Kim Edwards

Na wieśc o wypadku matki, Lucy Jarrett, za namową swego ukochanego, Yoshiego, decyduje się powrócić z Japonii do niewielkiej miejscowości w USA, zwanej Jeziorem Marzeń. Dom rodzinny opuściła kilkanaście lat wcześniej, krótko po tragicznej, niewyjaśnionej śmierci ojca, który utonął w pobliskim jeziorze. Targana poczuciem winy, przekonana, iż mogła zapobiec tragedii, wraca do świata pełnego tajemnic i rodzinnych waśni. Na poddaszu niszczejącego domu natrafia na ślad dawno zapomnianej rodzinnej historii. Idąc tropem wiekowych broszur, dziecięcego kocyka, zakurzonych listów i tajemniczych witraży z księżycowym motywem, krok po kroku odkrywa prawdę o własnych korzeniach, o dramatycznych losach swej antenatki, Rose Jarrett. W Jeziorze Marzeń nadal mieszka jej pierwsza miłość, Keegan fall, artysta specjalizujący się w wyrobach ze szkła, zaangażowany w walkę o ziemie należące dawniej do jego indiańskich przodków. Z pozoru niewinna podróż stanie się dla Luzy powrotem do przeszłości, zmusi ja do podjęcia decyzji, które zaważą na jej dalszym życiu.
 
     
 Przyjaciele po grób Przyjaciele po grób

Nele Neuhaus

Pracownik Opel-ZOO w górach Taunus dokonuje makabrycznego odkrycia. W terrarium dla słoni leży ludzka dłoń. Pasującego do dłoni denata znajdują w okolicy ogrodu zoologicznego komisarz Oliver von Bodenstein i jego koleżanka Pia Kirchhoff. Denat był nauczycielem i zapalonym ekologiem. Ze względu na wyjątkową charyzmę miał wśród uczniów wielu zagorzałych sympatyków, ale kilku mieszkańców miasta w równym stopniu go nienawidziło. Motyw zbrodni pozostaje jednak zagadką. Wdrożone śledztwo nie ominie bogatych udziałowców holdingów budowlanych, najwyższych urzędników miejskich, młodych genialnych informatyków oraz bezkompromisowych ekologów. Nie oszczędzi też dyrektora zoo, Christopha Sandera, w którego niewinność wierzy jedynie zauroczona komisarz Kirchhoff.… 
 
     
Głębokie rany Głębokie rany

Nele Neuhaus

W swoim podfrankfurckim domu zostaje zamordowany David Goldberg, milioner, filantrop, Żyd ocalony z Oświęcimia. Niedługo po nim ginie kolejny osiemdziesięciolatek. Ofiary łączy zagadkowa liczba zapisana przez mordercę na miejscu zbrodni oraz bliska znajomość z Verą Kaltensee, równie sędziwą przedstawicielką lokalnej arystokracji.
 
     
I wciąż ją kocham I wciąż ją kocham

Nicholas Sparks

John Tyree dokonuje wyboru - nie widząc szans na zdobycie wyższego wykształcenia, po ukończeniu szkoły średniej zaciąga się do armii. Przechodzi szkołę prawdziwego, męskiego życia, nabiera pewności siebie, której dotąd mu brakowało. W czasie przepustki spotyka Savannah – dziewczynę swoich marzeń. Młodszą o dwa lata studentkę pedagogiki, wolontariuszkę, która z grupą przyjaciół, w ramach akcji dobroczynnej, buduje domu dla ubogich. Na przekór wszelkich okolicznościom, pomiędzy obojgiem rozkwita miłość. Savannah przyrzeka czekać na ukochanego, dopóki nie minie okres jego służby...
 
     
 Anioł stróż Anioł stróż

Nicholas Sparks

Julie zostaje wdową w wieku dwudziestu pięciu lat. Wraz z listem pożegnalnym od męża, w który Jim obiecuje jej, że bedzie jej aniołem stróżem, otrzymuje nieoczekiwany prezent - niemieckiego doga. Mijają cztery samotne lata. Julie stopniowo dojrzewa do nowej miłości. O względy dziewczyny zabiega przystojny i pewny siebie Richard, w którym Julie dostrzega pokrewną duszę - pomimo, że ukochany pies go nie akceptuje. Wielką przyjaźnią darzy natomiast Mike`a - najlepszego przyjaciela zmarłego męża. Gdy w zachowaniu jednego z mężczyzn Julie odkrywa coś niepokojącego i daje mu kosza jej zycie zamienia się w koszmar... 
 
     
Dla ciebie wszystko Dla ciebie wszystko

Nicholas Sparks

Dawson Cole i Amanda Collier. Chłopak z dołów społecznych, wychowany w rodzinie uchodzącej za najgorszą, najbardziej mściwą, najbardziej niebezpieczną w całym hrabstwie Pamlico: złodziei, dilerów narkotyków, sutenerów i pijaków ze skłonnościami do przemocy. I dziewczyna z przeciwnego bieguna społecznego, pragnąca zostać nauczycielką. Różnice pochodzenia, wychowanie, wreszcie nieprzychylni ludzie sprawiły, że tych dwoje nie mogło być razem, choć oboje bardzo tego pragnęli. Dawson, który w młodości niechcący zabił człowieka, nigdy się z tym nie po-godził. Żyje samotnie, pracując na platformach wiertniczych i pokutując za dawne winy. Amanda, mimo że wyszła za mąż i urodziła dzieci, czuje się nie-szczęśliwa. Po latach dawni kochankowie spotykają się w rodzinnym miasteczku z okazji pogrzebu starego przyjaciela. Stłamszone przed laty uczucie powraca – ale czy uda im się odnaleźć szczęście na przekór całemu światu? Przeszłość i związane z nią konflikty odzywają się ze zdwojoną siłą...
 
     
Kwiat pustyni Kwiat pustyni. Z namiotu nomadów do Nowego Jorku

Waris Dirie
Cathleen Miller

Waris urodziła się w Somalii, w plemieniu pustynnych wędrowców, wychowała się pośród kóz, bydła i wielbłądów.
W wieku 13 lat dziewczęta z tego plemienia są poddawane rytuałowi obrzezania i wydawane za mąż. Jednak bohaterka książki została poddana obrzezaniu w wieku około 5 lat, a miała być wydana za mąż dopiero w wieku 13 lat
Te dwa wydarzenia zaważyły na całym przyszłym życiu Waris.
 
     
Niewierna Niewierna

Reyes Monforte 

"Wcześniej myśleliśmy, że zdarza się to tylko w państwach arabskich, bardzo daleko, ale teraz wiemy, że dzieje się to tutaj, może nawet w naszym bloku, na naszej klatce, obok za ścianą".
Życie nie rozpieszczało Sary. Najpierw śmierć matki, potem ciąża w wieku 16 lat. Być może jednak teraz, kiedy Sara ma 24 lata, uda się jej posmakować szczęścia i spokoju. Niezależna kobieta uczy w szkole językowej, gdzie poznaje i zakochuje się w jednym ze swoich uczniów. Młody Muzułmanin powoli, acz bardzo metodycznie, wprowadza ją w swoją kulturę i religię. Nigdy jednak nie zdradza prawdziwych motywów. A te okażą się przerażające. Ale gdy prawda wyjdzie na jaw, będzie już za późno…
Oparta na autentycznych wydarzeniach książka dotyka jednego z najbardziej niebezpiecznych tematów - relacji między nowoczesnym światem Zachodu ufundowanym na kulturze chrześcijańskiej a kulturą muzułmańską.
Jakie motywy kierują ludzkimi wyborami? Kiedy miłość usprawiedliwia zbrodnie? Reyes Monforte, autorka znana w Polsce m.in. z "Burki miłości", podsuwa wiele pytań, na które odpowiedzi wcale nie są takie proste.
 
     
czarownica Czarownica

Philippa Gregory 

Anglia za panowania Henryka VIII.
Władca po zerwaniu z Rzymem podporządkowuje sobie angielski kosciół, a jego wasale palą wierne papiestwu opactwa.
W hrabstwie Castelton z płonącego klasztoru ratuje sie tylko jedna osoba - nowicjuszka Alys. Przygarnia ją wiejska znachorka ciesząca sie sławą czarownicy i odkrywa w dziewczynie dar, jaki niewielu posiada. Niebawem w okolicy wybucha zaraza i wieść o umiejętnościach Alys dociera do zamku. Kiedy jej kuracja przywraca zdrowie staremu lordowi, ten żąda, aby pozostała przy nim na zawsze. Tymczasem w całym kraju trwa polowanie na heretyków i czarownice... 
 
     
 Jedenaście pazurów

Jedenaście pazurów

Antologia 

Autorzy: Andrzej Sapkowski, Jaga Rydzewska, Łukasz Orbitowski, Mirosława Sędzikowska, Piotr Patykiewicz, Paweł Ciećwierz, Marcin Wełnicki, Witold Jabłoński, Artur Baniewicz, Donat Szyller, Marcin Przybyłek, Paweł Kępczyński.
„Na początku był kot. Istota pod każdym względem - inteligencji, fizycznego piękna, wrodzonej tajemniczości i gracji poruszania się - absolutnie doskonała. Inne dokonania naszego Stwórcy, a zwłaszcza te przemieszczające się na dwóch nogach, uznać należy za wypadek przy pracy, prototyp co najwyżej”.
Jedenastu autorów, jedenaście różnych prób przeniknięcia odwiecznej kociej tajemnicy. Zebrane przez nas opowiadania reprezentują pełen asortyment gatunków współczesnej fantastyki od klasycznej science fiction poprzez fantasy, horror, space operę, urban fantasy aż po groteskę. Niektórzy z autorów podejmują koci temat nieco przewrotnie, inni całkiem poważnie. W czułym uścisku JEDENASTU PAZURÓW każdy z czytelników znajdzie coś dla siebie: horror, że aż strach zgasić światło, literacką żonglerkę cytatami, socjologiczno-polityczną analizę wydarzeń ostatniego trzydziestolecia, inspirowaną komputerowymi grami kosmiczną bijatykę, anglosaską dystynkcję i skrzeczącą rzeczywistość.

 

     
 Nasza wesoła apokalipsa

Nasza wesoła apokalipsa

Leszek Kołakowski

Książka ta zawiera dwadzieścia dwa eseje i artykuły wybrane z całego, zamkniętego już, niestety, dorobku Leszka Kołakowskiego. Ułożyliśmy je w kolejności zgodnej z chronologią powstawania: najpóźniejszy dzieli od najwcześniejszego bez mała pół wieku.
Zamierzeniem naszym było zgromadzenie w jednym, nieprzesadnie opasłym tomie takich tekstów Autora, które jako najważniejsze i najbardziej reprezentatywne dla jego twórczości eseistycznej pomagają zrozumieć, czym w historii myśli polskiej i światowej jest FENOMEN: KOŁAKOWSKI.

 

     
 Futbol w cieniu holokaustu Futbol w cieniu holokaustu

Simon Kuper

Simon Kuper, brytyjski dziennikarz sportowy żydowskiego pochodzenia, omawia tragedię Holokaustu i jej późniejsze reperkusje z niespotykanej dotąd perspektywy – piłkarskiej. Najwybitniejszy holenderski klub piłkarski, Ajax Amsterdam, od zawsze związany był z tamtejszą społecznością żydowską. Autor przedstawia więc zarówno wojenne losy Żydów działających w Ajaksie, jak i powojenne związki klubu z Żydami, a pośrednio także Izraela z Holandią. Wskazuje przy tym na zaskakujące powiązania: wielka (i jak wielu przyznaje, całkowicie irracjonalna) sympatia do Kraju Tulipanów panująca w Izraelu, uniemożliwienie arbitrowi z Izraela sędziowania finału Mistrzostw Świata 1978 ze względu na udział Holandii, współtworzenie potęgi „żydowskiego” Ajaksu przez ludzi, którzy wzbogacili się na kolaboracji z III Rzeszą, rzekoma żydowskość wybitnego piłkarza Johanna Cruijffa i wiele innych.

Historia klubu Ajax stanowi dla autora punkt wyjścia do rozważań na temat niezwykłych faktów z historii europejskiego futbolu. Czytelnik pozna między innymi odpowiedzi na następujące pytania: Dlaczego Ernest Wilimowski, jeden z najlepszych strzelców w historii reprezentacji Polski, został wymazany z pamięci polskiego futbolu? Jak zakończył się jedyny mecz niemieckiej reprezentacji, na który pofatygował się Hitler? Jak wyglądały angielskie rozgrywki ligowe w czasie wojny? Dlaczego angielska reprezentacja przed meczem w Berlinie w 1938 roku przyłączyła się do gospodarzy w nazistowskim pozdrowieniu? Czy w latach 70. Diego Maradona mógł rozpocząć karierę w lidze holenderskiej?
 
     
 Ciemno, prawie noc

Ciemno, prawie noc

Joanna Bator

Powieść gotycka, powieść grozy, horror, czarny kryminał. W takim klimacie utrzymana jest powieść Joanny Bator Ciemno, prawie noc i wyposażona we wszelkie stosowne gadżety. Zamek, podziemia, sekretne przejścia, ukryte skarby, tajemnice przeszłości, duchy, demony, zbrodnie… I dobro, które musi dać odpór przerażającemu złu. Miejscami ociera się to o pastisz, jednak nie dewastując przy tym nadmiernie reguł gatunku. Dzięki temu trafia do serca, a nie tylko do rozumu. Ponadto tym razem – w porównaniu z poprzednimi pozycjami – przeważnie udało się autorce uniknąć nadmiaru kłębiących się pomysłów. Jest jedna wyraźna bohaterka i dość konsekwentnie budowana fabuła,  a każda strzelba, która się pojawi, w swoim czasie wystrzeli.

 

     
 Polskie Parki Narodowe Polska. Parki Narodowe

Krzysztof Ulanowski

Park narodowy, obok m.in. parku krajobrazowego, obszaru chronionego krajobrazu czy rezerwatu, stanowi formę ochrony przyrody. Chroni się w pierwszym rzędzie przyrodę ożywioną, czyli przede wszystkim zwierzęta, rośliny i grzyby, ale nie bez znaczenia są także walory krajobrazowe; ochroną może być również objęte ukształtowanie terenu, jak np. skały w parkach górskich. W naszym kraju ustanowiono do dziś 23 parki narodowe, które zostały w przystępny sposób opisane w tej książce.

 
     
Sztuka w Europie

Sztuka w Europie

Izabela Wojtyczka

Podróże z pasją. Sztuka w Europie to piękny album prezentujący europejską sztukę odz czasów najdawniejszych po dzień dzisiejszy. Można tu znaleźć informacje o twórcach poszczególnych epok, piękne, kolorowe reprodukcje i krótkie opisy dzieł oraz kierunków i nurtów, które królowały w danej epoce. Rzymskie i greckie rzeźby, płaskorzeźby, mozaiki czy malarstwo wazowe z pewnością zachwycą niejednego miłośnika sztuki. Kto nie słyszał o romańskich Drzwiach Gnieźnieńskich czy tajemniczym uśmiechu Mona Lisy…, które jakże różnią się od współczesnych obrazów Salvadora Dalego, unistycznych kompozycji Władysława Strzemińskiego czy surrealistycznych dzieł Kazimierza Malewicza.

Piękne fotografie i interesujące teksty powodują, że świat sztuki staje przed nami otworem, zapraszając do wędrówki po muzeach, w których prezentowane są dzieła najwybitniejszych artystów.

 

     
Architektura w Europie

Architektura w Europie

Izabela Wojtyczka

Podróże z pasją. Architektura w Europie to piękny album prezentujący arcydzieła architektury europejskiej. Można tu znaleźć informacje o najciekawszych budowlach starożytnej Grecji i Rzymu, a także podziwiać średniowieczne zabytki Włoch i Turcji. Bajeczny pałac papieży we Francji z pewnością nie umknie uwadze czytelnika. Nie sposób również przejść obojętnie obok olśniewających wnętrz Wersalu, ogrodów pałacu

Vaux-le-Vicomte czy tarasów rezydencji Sanssouci z przepiękną fontanną i rzeźbami oraz wielu innych miejsc, które opisano w tej książce.

Przepiękne zdjęcia i interesujące opisy powodują, że wyruszymy w niezwykłą wędrówkę op najbardziej fascynujących zakątkach Europy.

 

     
Tajemnice swiata

Tajemnice świata

Andrzej Sieradzki

To przepiękna pozycja albumowa prezentująca najbardziej niezwykłe, zagadkowe i niewyjaśnione zjawiska. Czy Atlantyda naprawdę istniała Jakie tajemnice kryją egipskie piramidy Czy Wyspa Wielkanocna jest pozostałością pradawnej Lemurii Przepiękne kolorowe zdjęcia i interesujące opisy spowodują, że nie będziesz mógł oderwać się od lektury tej książki.

 

     
O sztuce

O sztuce nowej i najnowszej

Anita Włodarczyk - Kulak

Maurycy Kulak

W książce tej chcieliśmy przybliżyć czytelnikom fascynujące zjawisko, jakim jest sztuka XX wieku. Sztuka, która przez swój radykalizm w poszukiwaniu nowych środków wyrazu i krytyczny stosunek do wypracowanych w poprzednich stuleciach sztywnych reguł tradycji artystycznej, pozostaje wciąż przedmiotem ostrych sporów i skrajnych ocen odbiorców.
Postanowiliśmy podjąć próbę opisania najważniejszych zjawisk w sztuce ubiegłego i początków obecnego wieku i przedstawienia biografii największych twórczych indywidualności.

 

     
krok w przedsiębiorczość

Krok w przedsiębiorczość


Podręcznik oraz ćwiczenia do podstaw przedsiębiorczości dla szkół ponadgimnazjalnych Zakres podstawowy + CD - opis produktu:

Podręcznik pomaga kształtować postawy przedsiębiorcze wśród uczniów. Na dobry start nauczanie rozpoczynamy od komunikacji interpersonalnej, która w dużej mierze będzie stanowiła o swobodzie poruszania się uczniów w otaczającej przestrzeni gospodarczej.
* Pomaga zainteresować i skupić uwagę uczniów (O tym się mówi!, Wokół nas)
* Krok po kroku prowadzi uczniów przez modelowe sytuacje rynkowe
* Wskazuje na konieczność korzystania z aktów prawnych przy podejmowaniu ważnych decyzji
* Tłumaczy zasady działania państwa, instytucji rynkowych, przedsiębiorstw oraz rynku pracy
* Umożliwia symulacje sytuacji zbliżonych do rzeczywistych dzięki ćwiczeniom na płycie CD

 

     
     
     
     
     
     
     
     
(c)2022, Wszelkie Prawa Zastrzeżone