PRL

logo festiwal 2010          PRL w kadrze i na deskach

8.03.2010    
 

 • 8.55-10.35 - projekcja kronik filmowych z okresu PRL-u zakończona dyskusją
 • 10.55-13.00 - projekcja spektaklu teatralnego Inka 1946 w reż.
  N. Korynckiej-Gruz (dyskusja)

9.03.2010 

 • 9.50-11.45 – prelekcja Wolność. Po co wolność? - prowadzący Krzysztof Jodczyk z IPN w Białymstoku

10.03.2010

 • 8.55-11.45 - projekcja i omówienie   filmu „Przesłuchanie” w reż.
  R. Bugajskiego

11.03.2010

 • 9.50-11.45, 11.50-13.30– spektakl teatralny Kopciuch wg
  J. Głowackiego przygotowany przez grupę teatralną „Słowo-gest-muzyka”  z wprowadzeniem

12.03.2010

 • 10.00-11.00Finał Festiwalu: podsumowanie konkursu filmowego, ogłoszenie wyników, wręczenie nagród, projekcja nagrodzonych filmów

 

Organizator: 

Zespół Szkół nr 5 w Ełku 


I FESTIWAL POLSKIEJ SCENY: PRL W KADRZE I NA DESKACH

Wypowiedzieliśmy wojnę szkolnej nudzie!

Szkoła musi być nudna, sztampowa, powtarzalna, wyrobnicza, przeciętna? Tak się wam tylko wydaje! Przełamując lekcyjną monotonię, postawiliśmy na działanie, eksperyment, konstruktywność, przeżycie i – co najważniejsze – niebanalny dialog z przeszłością. Efekt? – I Festiwal Polskiej Sceny: PRL w kadrze i na deskach.

Działo się w dniach 8-12 marca 2010 roku. Pierwszemu dniu festiwalowemu patronował duch wyemancypowanych kobiet, podejmujących „szlachetną rywalizację” z mężczyzną w biciu norm, realizujących się z kielnią na budowie czy w gumofilcach na traktorze. Ten osobliwy wizerunek kobiety na usługach socjalizmu rejestrowała Polska Kronika Filmowa – dziś odtwarzana staje się przyczynkiem do dyskusji o propagandowym charakterze filmu epoki PRL.

Spektakl Teatru Telewizji Inka 1946 (w reżyserii Natalii Korynckiej-Gruz) oraz film fabularny Przesłuchanie Ryszarda Bugajskiego odsłaniają rzeczywistość PRL-u w jego najbardziej dramatycznych przejawach. Wzbudzić emocje, rozpalić umysły, poruszyć wyobraźnię, wyzwolić empatię – taki był cel projekcji tych obrazów. Losy bohaterów poddanych próbie człowieczeństwa w systemie komunistycznym stały się ośrodkiem burzliwych dyskusji na temat represyjności władzy i przemocy doświadczanej przez Polaków w latach komunistycznego terroru.

Wystawienie przez szkolne koło teatralne Słowo – gest – muzyka sztuki Kopciuch według Janusza Głowackiego stało się przeżyciem nie tylko dla widzów, ale również dla aktorów, którzy musieli wykazać się niezwykłą odwagą w prezentowaniu na scenie szaleństwa i wulgarności. Ukazanie zakładu poprawczego dla dziewcząt jako metafory społeczeństwa zniewolonego w państwie totalitarnym miało w założeniu stanowić oskarżenie systemu.

A dla wybrańców – prelekcja Wolność? Po co wolność?, wygłoszona przez zaproszonego do nas gościa, p. Krzysztofa Jodczyka z OBEP IPN w Białymstoku. Słowa piosenki Kultu Po co wolność stały się punktem wyjścia do rozważań na temat różnorodnych aspektów życia w PRL-u. Cenzura, propaganda, indoktrynacja społeczeństwa, respektowanie praw obywateli – to tylko niektóre z poruszonych w czasie prelekcji problemów.

Finał festiwalu stał się okazją do skonfrontowania filmowo-teatralnych wizji PRL-u z subiektywnym ujęciem historii w obiektywie uczestników konkursu W realiach PRL-u – portret wielokrotny okiem kamery. Filmy konkursowe, nakręcone w różnorodnej konwencji, odtwarzały absurdy epoki i codzienne zmagania z nonsensem.

Pasjonująca podróż do czasów PRL-u już się zakończyła, ale miejmy nadzieję, że powrócimy do niej w rozmowach z naszymi bliskimi, z nauczycielami na lekcjach, w lekturach czy filmach.

Iwona Możejko

(c)2022, Wszelkie Prawa Zastrzeżone