Święto Bibliotek Szkolnych w 2018 roku obchodzimy pod hasłem „Książka to przyszłość”.


(Do)wolność czytania - zaproszenie, które w październiku kierujemy do uczniów pierwszych klas.

Weźcie udział w lekcji w bibliotece, podczas której przedstawimy Wam zasady korzystania z biblioteki szkolnej i bogatą ofertę naszego księgozbioru oraz zapoznamy z  działaniami realizowanymi w szkole.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY


Hasło święta bibliotek szkolnych w 2016 roku brzmi:

"Ucz się, aby rozszyfrować swój świat".

"Learn to Decode Your World".

 


 


Szkolne obchody Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych w 2016 roku

podsumowanie

1. Niecodzienne lekcje z literaturą i o książkach – 8 nauczycieli przeprowadziło 34 lekcje w 17 klasach (wykaz i dokumentacja na stronie biblioteki)

2. Warsztaty:
3. Kiermasze:
  • Czwartkowe kiermasze – Książka za 1zł (6, 13, 20, 27 października, zebrano 44zł)
  • Jesienny kiermasz taniej książki współorganizowany z Księgarnią i Hurtownią Taniej Książki – ósma edycja, od 20 do 31 października
4. Wystawy:
  • Wasze skarby znalezione w naszych książkach - trzecia edycja, cały październik;
  • Zbrodnia w bibliotece. Czy odważysz się przyjść?  – ostatni tydzień października
  • Książkowe inspiracje (sleeveface) – ostatni tydzień października
5. Projekt Czytam-polecam – nagrano i opublikowano 21 audiorecenzji, nagrodzono 2 najbardziej aktywnych uczniów: Mateusza Sulkę z klasy IV E oraz Natalię Różę Luberecką z klasy IV H

6. Szkolny konkurs na spot reklamujący projekt „Ekonomiak czyta”

7. Elektroniczne ankietowanie szkoły "Czy Ekonomiak czyta?" - 400 uczestników, w tym 345 uczniów, 35 nauczycieli oraz inni pracownicy szkoły.

8. Rankingi czytelnicze:
  • Najlepiej czytająca klasa - IE nagrodzona dyplomem
  • Najlepsi czytelnicy października – dyplomem i książką nagrodzono 4 uczniów: Dominikę Domańską z IVE, Agatę Mańkiewicz z IIIE, Olę Waszkiewicz z IIR i Karolinę Mróz IE
9. Biesiada czytelnicza (podsumowanie „Październikowej książkomanii” i szkolnego konkursu na spot reklamujący projekt „Ekonomiak czyta”, rozdanie nagród pozyskanych przez bibliotekę) – 27 października, udział 4 klas: IE, IIi2, IIR, IIIR.

Biesiada czytelnicza - 27.10.2016 

Zwieńczeniem "Październikowej książkomanii" w naszej szkole była Biesiada czytelnicza, w której obok wyróżnionych indywidualnym zaproszeniem miłośników książek, wzięli udział również uczniowie klasy IIi2, IIR, IIIR oraz IE  - czytaj więcej...Październikowa sesja sleevefaceWarsztat kreatywnego tworzenia zakładek
 


Prezentacja nowości podróżniczych zakupionych z funduszu Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa podczas obchodów Światowego Dnia Turystyki w Ekonomiaku - Wykaz zakupionych nowości (wkrótce...)CZWARTKOWA WYMIANA KSIĄŻEK
 

Tego dnia możecie wymieniać się między sobą przeczytanymi książkami z Waszych półek.

Możecie też zakupić wyprzedawane przez bibliotekę książki za symboliczną złotówkę.

Akcja, począwszy od dziś, będzie miała miejsce w każdy czwartek października na długiej przerwie na korytarzu (na parterze) oraz na pozostałych przerwach w bibliotece szkolnej.

Serdecznie zapraszamy do udziału!  
książka za 1zł 

czwartkowa wymiana księżek czwartkowa wymiana księżek2 czwartkowa wymiana księżek3
Śledźcie inne propozycje PAŹDZIERNIKOWEJ KSIĄŻKOMANII W EKONOMIAKU
 

pazdziernikowa ksiazkomania

 
5.10.2016

 

Zapraszamy do obejrzenia wystawy pod tytułem: Wasze skarby znalezione w naszych książkach. Prezentujemy tu różne znaleziska pozostawione w książkach przez naszych czytelników. Interesujące pomysły i oryginalne formy zakładek, którymi zaznaczacie strony lektury mówią wiele o czytelnikach oraz pokazują, co wypada zostawiac w książkach, a co nie. Tegoroczna ekspozycja znalezisk z roku szkolnego 2015/2016 to już trzecia edycja cyklu, który zamierzamy kontynuować w nastepnych latach. Być może na mały jubileusz 5-lecia ogłosimy plebiscyt na najbardziej niezwykłe znalezisko pozostawione w książce..?

4.10.2016

Wasze skarby_2016


MMBS
Hasło w 2015 roku brzmi: Biblioteki szkolne rządzą! 

 


Zgodnie z ubiegłoroczną zapowiedzią - w kolejnej księdze - przygotowałysmy Wam wystawkę z cyklu "Wasze skarby znalezione w naszych książkach". Są to różne znaleziska, pozostawione w książkach przez naszych czytelników. Interesujące pomysły i oryginalne formy zakładek, którymi zaznaczacie strony lektury mówią wiele o Was jako czytelnikach oraz pokazują, co wypada zostawiac w książkach, a co nie ;-) Oto ekspozycja znalezisk z roku szkolnego 2014/2015:
wasze skarby 2


Podsumowanie szkolnego konkursu na nieszblonową recenzję.

Dziękujemy uczniom, którzy dostarczyli swoje prace na ogłoszony przez nas konkurs. Główną myślą było zgromadzenie recenzji na naszą stronę.

Wpłynęło 20 prac, a 12 postanowiłyśmy nagrodzić książką oraz publikacją na naszej stronie (w dziale NOWOŚCI oraz w POLECANE PRZEZ MŁODZIEŻ).
Nagrody ufundowane przez Przyjaciół naszej BibliotekiWydawnictwo Literackie oraz Wydawnictwo Czarna Owca zostały wręczone 6 listopada.
dypl nieszbl recPoniżej prezentujemy dwunastu laureatów:na konkursie1

Dominik Oskar Adasiewicz z kl. IV i1 - za oryginalną formę recenzji i osobiste, poruszające słowa zachęcające do przeczytania książki.
Karolina Glińska i Dominika Dojnikowska z kl. IV R - za trafne i zwięzłe słowa zachęcające do przeczytania książki.
Izabela Górska i Justyna Słabińska z kl. III H - za znalezienie przesłania książki i słowa zachęcające do jej przeczytania.
Natalia Kraśnicka z kl. I E - za słowa zachęcające do kupienia i przeczytania książki.
Klaudia Łubowicz z kl. III R - za osobiste i poruszające słowa zachęcające na konkursie2do przeczytania książki.
Julia Klaudia Surmacewicz z kl. II H - za słowa, które nie pozwalają być obojętnym na książkę i zachęcają do jej przeczytania, a nawet kupienia.
Magdalena Szczerba z kl. III R - za filmową formę i dobór przejmującej muzyki, które zachęcają do kupienia i przeczytania książki.
Ilona Szklarz z kl. I L - za słowa, które zwracają uwagę na wzruszającą twórczość popularnego autora literatury kobiecej i zachęcają do czytania jego książek.
Agnieszka Sznel z kl. IV H - za oryginalny sposób zachęcenia wierszem do przeczytania książki.
Katarzyna Wiśniewska z kl. I R - za słowa ukazujące emocje towarzyszące czytaniu książki.

Wśród recenzowanych przez Was książek znalazło się kilka tytułów, które zamówiłyśmy i już są udostępnione na naszych półkach: 
Purpurowe rzeki Jeana-Christophe'a Grange'a,
Hopeless Colleen Hoover, 
Tożsamość Rodneya Cullacka Przemka Angermana,
Inicjały zbrodni Sophie Hannah
.

książki po recenzji
Raz jeszcze dziękujemy uczniom, którzy napisali recenzje, nauczycielom wspierającym nasze działania oraz wszystkim sympatykom. Szczególnie dziękujemy panu dyrektorowi Dariuszowi Malinowskiemu za wręczenie nagród oraz pani Izabelli Chrostowskiej za przytoczenie fragmentu - o tym, jak to biblioteka nie jest kosztem, tylko bardzo dobrym społecznym interesem - z książki, której premiera odbyła się we wrześniu tego roku: Szwecja czyta. Polska czyta pod red. Katarzyny Tubylewicz oraz Agaty Diduszko-Zyglewskiej - oto cytat: "Człowiek jest w bibliotece ważniejszy niż książki. Zachęcanie ludzi, zwłaszcza dzieci, do czytania ma ogromną wartość społeczną. Jeste wiele badań, które to potwierdzają. Na przykład duńska firma konsultingowa Copenhagen Economics przeprowadziła analizę sprawdzającą społeczną wartość bibliotek. Badający doszli do wniosku, że biblioteki rocznie zwiekszają PKB Danii w przybliżeniu o dwa miliardy dunskich koron. Chodzi o to, że to dzięki bibliotekom dzieci w czasie wolnym rozwijają swój język, co później przyczynia się do tego, że zdobywaja lepsze wykształcenie, a to zapewnia im lepiej płatną pracę. Mając ją, wiecej konsumują i wydają, a to zwiększa PKB. Biblioteka nie jest więc kosztem, tylko bardzo dobrym społecznym biznesem. Inwestycją w przyszłość. politycy muszą to zrozumieć."

Jeszcze do końca tygodnia przyjmujemy zamówienia na książki w ramach kiermaszu taniej książki z KiHTK TULISZKÓW. Zapraszamy!


UWAGA KONKURS w ramach świętowania MIĘDZYNARODOWEGO MIESIĄCA BIBLIOTEK SZKOLNYCH w Ekonomiaku

 

Przedstaw nam swoje wrażenia z przeczytanej książki – napisz kilka zdań, nagraj wypowiedź, napisz krótki wierszyk, namaluj, wyśpiewaj… - zrób to w dowolnej, pasującej Ci formie i dostarcz do 30 października do biblioteki szkolnej.

Najlepiej przedstaw książkę dostępną w naszej bibliotece lub przekonaj nas do innej, którą warto kupić.

Gwarantujemy kilkadziesiąt nagród - z każdej klasy wyłonimy przynajmniej jedną recenzję, którą nagrodzimy.

Wasze recenzje opublikujemy na stronie biblioteki szkolnej.

Dodatkowe informacje w bibliotece.


******

 

W roku 2015 w czasie Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych tradycyjnie zapraszamy na jesienne promocje i kiermasz taniej książki. O kolejnych atrakcjach poinformujemy wkrótce na naszej stronie ;-)


******
Kilka niespodzianek na
zakończenie miesiąca bibliotek, który świętowaliśmy w 2014 roku

******

Zaprosiliśmy do zakupu książek w atrakcyjnych cenach podczas kolejnego Jesiennego Kiermaszu Książek Księgarni i Hurtowni Taniej Książki i Wydawnictwa IBIS Mariusz Napierała ze Starego Miasta

(wkrótce podsumowanie kiermaszu) 

******

Czytelnicy miesiąca października zostali nagrodzeni upominkami :-)

Nagrody otrzymali:

Aleksandra Pieloch

Aleksandra Pieloch z klasy I L

książkę Krystyny Siesickiej pt. Kapryśna piątkowa sobota


1 nagrodzona
 Natalia Luberecka Natalia Róża Luberecka z klasy II h
książkę Fiodora Dostojewskiego pt. Zbrodnia i kara
 2 nagrodzona
Anna Szleter Anna Bożena Szleter z klasy IV h
książkę Karen Blixen pt. Pożegnanie z Afryką
 3 nagrodzona

Zgodnie z zapowiedzią, klasa, która w tym miesiącu wypożyczyła najwięcej książek otrzymała specjalny dyplom i "słodkie myśli" dla każdego.

klasa Ie Tytuł 
Najlepiej Czytającej Klasy

zdobyli uczniowie I e

tytuł i "słodkie myśli" dla każdego ucznia klasy I e wręczyliśmy na ręce wiceprzewodniczącej

klasa nagrodzona

Wszystkim serdecznie gratulujemy i pamiętajcie, że biblioteka "to nigdy nie gasnące źródło na pustyni."

*******

We czwartek 30 października 2014 zaprosiliśmy na WARSZTATY KREATYWNEGO TWORZENIA ZAKŁADEK DO KSIĄŻEK. W przyszłym roku liczymy na większe zainteresowanie.

*******

Do piątku 31 października 2014 przyjmowaliśmy prace (w różnorodnej formie) na konkurs "Zakładka z przeszłości. Historia spomiędzy kart". Plakat

*******

W piątek 31 października 2014 odbyło się spotkanie z autorem książki Amazonki - panem Pawłem Arciszewskim, dawnym nauczycielem z naszej szkoły. 

Oczywiście książka jest już dostępna na naszej półce z nowościami.

Zainteresowanych nową fantastyką zapraszamy do zakupu - cena egz. 15 zł


spotkanie autorskie

logo

W 2014 r. świętujemy z hasłem: "Kto czyta książki, ten żyje podwójnie".

Zapraszamy do obejrzenia specjalnie dla Was przygotowanej wystawy "Wasze skarby znalezione w naszych książkach", gdzie prezentujemy różne znaleziska pozostawione w książkach przez naszych czytelników. Interesujące pomysły i oryginalne formy zakładek, którymi zaznaczacie strony lektury mówią wiele o czytelnikach oraz pokazują co wypada zostawiac w książkach, a co nie. Tegoroczna ekspozycja znalezisk z roku szkolnego 2013/2014 to początek cyklu, który zamierzamy kontynuować w nastepnych latach. Być może w przyszłości będzie to przyczynkiem do ogłoszenia plebiscytu na najbardziej niezwykłe znalezisko pozostawione w książce..?

skarby1


2013 r. (1 października) hasło: "Biblioteki szkolne - bramy do życia"

2010 rok hasło: "Różnorodność, Wyzwanie , Elastyczność: Biblioteki szkolne mają to wszystko".

2009 rok hasło: "Biblioteki szkolne: Pełen obraz".

Od 2008 roku już nie jeden dzień lecz cały miesiąc. Hasło: "Umiejętność czytania i uczenie się w twojej bibliotece szkolnej".

2007 (22 października) hasło: "Uczenie się: Wspomagane przez twoją biblioteką szkolną".

2006 (23 października) hasło: "Czytać. Poznawać. Działać".

2005 (24 października) hasło: "Odkryj przygodę".

2004 (25 października) hasło: "Współpraca bibliotek, czytanie i uczenie się".

Międzynarodowe święto bibliotek szkolnych
 zostało ustanowione przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego (International Association of School Librarianship - www.iasl-online.org).
Pierwsze obchody odbyły się 
18 października 1999. Hasło: "Dzień z życia".