Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych"

Sprawdź wykaz publikacji na ten temat dostępnych w naszej bibliotece.

1 marca
obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W Ełku 3 marca 2019 odbędzie się VII edycja projektu  „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” - dystans 1963 m, promenadą nad jeziorem Ełckim. Ideą projektu biegowo–edukacyjnego „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” jest oddanie hołdu żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic RP oraz popularyzacja wiedzy na ten temat.

Kornel (nasz absolwent) przybliżył rówieśnikom kilka sylwetek wybranych bohaterów. Napisał: Pamiętajmy o tych, którzy przeciwstawili się wrogowi i bez strachu o własne życie walczyli z okupantem po to, abyś teraz ty mógł żyć w wolnej Polsce. Oni myśleli o tobie czy ty myślisz o nich?

Danuta Siedzikówna pseudonim „INKA” - Wstąpiła do AK po tym jak zamordowano jej matkę. W Armii Krajowej została sanitariuszką, po przejściu frontu podjęła prace w kancelistki w nadleśnictwie Hajnówka. W czerwcu 1945 została aresztowana przez NKWD-UB jednak została uwolniona przez patrol Wileńskiej Armii Krajowej. Była sanitariuszką 5 Wileńskiej Brygady AK. Została wysłana z zadaniem sprowadzenia  zaopatrzenia medycznego z Gdańska jednak misja zakończyła się złapaniem 20 lipca przez UB. Była bita i poniżana, lecz nic nie mogło jej złamać, pomimo cierpienia nie wydała AK. Zastrzelona 28 sierpnia 1946 roku, podczas wykonywania wyroku miała zaledwie 17 lat. Ostatnie słowa Inki – „Niech żyje Polska! Niech żyje Łupaszko!”

Zygmunt Edward Szendzielarz pseudonim „ŁUPASZKA” - Brał udział w wojnie obronnej Polski w 1939 roku jako dowódca  szwadronu w 4 Pułku Ułanów Zaniemeńskich. Następnie próbował dotrzeć do Francji gdzie były tworzone oddziały Polskie po nie udanych próbach wstąpił do konspiracji w Wilnie. W kwietniu lub maju 1943 znalazł się w okręgu Wileńskiego AK a końcem sierpnia został dowódcą oddziału partyzanckiego. Po wkroczeniu sowietów schwytano  większość przywódców AK paraliżując partyzantkę na tamtym obszarze. Siendzielarz rozwiązał 5 Wileńską brygadę AK gdy zostali otoczeni w Puszczy Grodzieńskich, stamtąd małymi grupkami udawali się do Lasów Augustowskich. Na początku kwietnia 1945 nastąpiła mobilizacja we wrześniu 1945 odział Łupaszki liczył już 300 partyzantów. Pomimo rozkazu rozwiązania oddziału Szendzielarz nadal walczył z sowietami. W czerwcu 1948 roku UB rozpracowało Wileńską AK. Po czym 30 czerwca Szendzielarz został schwytany. Łupaszka nie zaprzeczał braniu udziału w walce z komunistami nigdy nie poprosił o łaskę. Został zamordowany 8 lutego 1951 roku.

Hieronim Dekutowski pseudonim „ZAPORA” - Brał udział w obronie Lwowa w 1939 roku. W Wielkiej Brytanii został zaprzysiężony jako cichociemny. W nocy z 16 na 17 września 1943 został zrzucony do okupowanej Polski, szybko awansował przeprowadzał skuteczne akcje partyzanckie, pomagał żydom. 24 maja 1944 akcja przeprowadzana przez Zaporę miała charakter regularnej bitwy, została zaatakowana kolumnę pojazdów niemieckich. Zginęło 50 Niemców a na placu boju pozostawili dużo uzbrojenia. Po wkroczeniu wojsk sowieckich w lipcu 1944 poprzez decyzję zwierzchników Hieronim rozwiązał oddział. W styczniu 1945 powrócił do konspiracji, rozbijał posterunki w brawurowych akcjach. 7 kwietnia przeprowadził akcję w Lublinie gdzie zabrał ponad milion złotych z banku, podczas wycofywania stoczył walkę z UB. W latach 1945-1946 przeprowadził bardzo dużo akcji w województwie lubelskim podczas których zginęło 400 ubeków i policjantów. Scalił grupy partyzanckie i rozbudował siatkę. Został złapany 17 września 1947 roku i skazany na 7-krotnią karę śmierci. Podczas pobytu w więzieniu planował ucieczkę jednak został wydany przez jednego z więźniów. Wyrok śmierci został wykonany 7 marca 1949. W chwili wykonywania wyroku jego ciało było całe zmasakrowane, kaci powybijali mu zęby, połamali ręce, żebra i nos, a z jego rąk zostały zerwane paznokcie. Ostatnie słowa Zapory - „Przyjdzie zwycięstwo! Jeszcze POLSKA nie zginęła!”

Zapraszamy do biblioteki szkolnej po lektury o tej tematyce.


(c)2022, Wszelkie Prawa Zastrzeżone