biała wstazka

Największa na świecie, skierowana do mężczyzn, międzynarodowa kampania mająca na celu walkę z przemocą wobec kobiet.

Rozpoczęła się w Kanadzie w 1991r. W sześć tygodni 100 000 mężczyzn założyło tam białą wstążkę jako symbol osobistej deklaracji, że nigdy nie będą sprawcą przemocy wobec kobiet i będą reagować widząc przemoc wobec kobiet. Wówczas też Rząd Kanady ogłosił 6 grudnia Narodowym Dniem Pamięci i Działania w obliczu Przemocy Wobec Kobiet, a dzień 25 listopada, upamiętniający życie i śmierć sióstr Mirabel, został uznany przez ONZ w roku 1999 za Międzynarodowy Dzień Walki z Przemocą Wobec Kobiet.

Ełk po raz pierwszy aktywnie włączył się w tę kampanię w 2013r. W tym roku Biblioteka Pedagogiczna oraz MOPS zaproponowali nam włączenie się w tę akcję. Z tej okazji przygotowałyśmy naszym czytelnikom:

1. Wyeksponowane na naszej półce książki z tej tematyki.
polka BW mapa_BW_tytuły

2. Tworzymy "MAPĘ TYTUŁÓW - SPRAWCY I OFIARY PRZEMOCY W KSIĄŻKACH".  Przyjdź do biblioteki i dopisz tytuł książki, którą czytałeś(-łaś).

3. Konkurs na recenzję książki traktującej o przemocy.

Napisz recenzję przeczytanej przez Ciebie książki, w której występuje przemoc i dostarcz ją do biblioteki szkolnej do 7 grudnia 2015 r. (forma dowolna, można wysłać na maila podanego na stronie www.bibliotekazs5elk.pl w zakładce KONTAKT). Najciekawsze nagrodzimy.

4. Konkurs na zaprojektowanie zakładki do książki potepiającej przemoc wobec kobiet.

Zaprojektuj zakładkę potępiającą przemoc wobec kobiet i dostarcz do biblioteki szkolnej do 7 grudnia 2015 r. Zakładki wyeksponujemy w gablocie oraz na stronie biblioteki, a najciekawsze nagrodzimy.

Zapraszamy do aktywności i udziału!

Zajęcia Młodzieżowego Klubu Dyskusyjnego idealnie sońkawkomponowały się tematyką w czas trwania kampanii. W trakcie tych spotkań, młodzież pod kierunkiem pani Iwony Możejko, poddaje pod dyskusje różnorodne dzieła sztuki. Tym razem poszukiwali własnych tropów interpretacyjnych zainspirowani Sońką Ignacego Karpowicza. Brutalna historia Sońki, która otrzymała miano "małej historii o wielkich sprawach" stała się dla nich bodźcem do dyskusji również na tematy dotyczące przemocy.

WYNIKI KONKURSÓW

Dziękujemy za prace dostarczone na ogłoszone przez nas konkursy. Informujemy, że nagrodzeni uczniowie to:

Magdalena Szczerba z klasy III R - za wykonanie zakładki do książki na temat: "Stop przemocy wobec kobiet". Obejrzyj nagrodzoną zakładkę

Natalia Kraśnicka z klasy I E - za napisanie recenzji książki Chogi Reginy Egbeme Złota klatka.

Alicja Sieńkowska z klasy II L - za napisanie recenzji książki Elif Shafak Honor.

Nagrody, za ktore jesteśmy ogromnie wdzieczne, ufundowała Księgarnia i Hurtownia Taniej Książki z Żychlina, Wydawnictwo Czarna Owca oraz nasza zaprzyjaźniona księgarnia:

nagroda1  nagroda3 nagroda2

Wręczenie nagród odbyło się w dniu zakończenia kampanii Biała Wstążka - 10 grudnia 2015 roku. Gratulujemy i zapraszamy do dalszej aktywności!