Nowości komiksowe na naszych półkach - przyłącz się do gildii komiksiarzy

08-12-2016

Komiksy2Kolejna dostawa zakupów z budżetu Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa fantastycznie wpisała się w mikołajkową datę. Takim właśnie prezentem mogli cieszyć się w tym roku nasi czytelnicy.

Poniżej (dla niewtajemniczonych), kilka ciekawostek z tej dziedziny:

Czy wiesz, że...
najdroższy komiks na świecie sprzedano za prawie 3 mln dol.? Zakorzeniony w XIX w. polski komiks ma swoich fanów i kolekcjonerów również dziś. Komiks (z ang. "comic strip") to historyjka rysunkowa opatrzona dymkami lub tekstami zawsze wpisanymi w obraz. Pierwszy polski cykl komiksowy pod tytułem "Ogniem i mieczem, czyli przygody Szalonego Grzesia", ukazał się w 1919 r. we Lwowie na łamach tygodnika satyrycznego "Szczutek". Była to historia łącząca humor i przekaz patriotyczny, opowiadała o walkach polskich żołnierzy z Rosjanami, Ukraińcami, Czechami i Niemcami. Interesujący artykuł na ten temat napisała Zuzanna Wierus - polecam: Oni naprawdę myślą obrazkami. Kim są fani komiksów 

Poznaj polskich rysowników starej gwardii, takich jak Grzegorz Rosiński, Zbigniew Kasprzak czy Tadeusz Baranowski oraz zainteresuj się karierą młodszych, którzy mają na swoim koncie współpracę z Marvelem, DC Comics, czy też Boom! Studios. Zajrzyj...

Ogłoszenie 28 sierpnia datą Światowego Dnia Publicznego Czytania Komiksów (rocznica urodzin słynnego amerykańskiego rysownika historii obrazkowych Jacka Kirby’ego) potwierdza popularność i wartość czytania komiksów. Już dziś zaplanujcie, jak będziecie świętować to wydarzenie w 2017 roku.

Tymczasem śledźcie losy bohaterów najpopularniejszych komiksów, które możecie wypożyczać ze szkolnej biblioteki. Czekają na Was następujące serie: Thorgal, Tokyo Ghoul, Dragon Ball, Naruto oraz nowy cykl Baśnie: Na wygnaniu i Folwark zwierzęcy. Zostały one zakupione z budżetu Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.