25. rocznica wyborów 4 czerwca 1989

05-06-2014
W związku z faktem, że w tym roku przypadła 25. rocznica wyborów, które odbyły się 4 czerwca 1989 roku, wiele instytucji zaproponowało różne formy uczczenia tych wydarzeń: konferencje, pokazy filmów, wystawy, konkursy, promocje książek historycznych o tej tematyce.

Nasza biblioteka aktywnie włączyła się (wraz z dziewczętami z klasy I E i kilkoma nauczycielami) w przygotowanie okolicznościowej wystawy „Wybory 1989 – apogeum komunizmu” dotyczącej pierwszych częściowo wolnych wyborów parlamentarnych w Polsce. Wystawa, której nie da się przeoczyć mieści się w holu szkoły. W Roku Czytelnika nie mogło zabraknąć takiego elementu wystawy jak ekspozycja książek zakazanych w Polsce w epoce komunizmu, a wśród nich:

Miazga Jerzego Andrzejewskiego

twórczość Stanisława Barańczaka

książki Agathy Christie

Dywizjon 303 Arkadego Fiedlera

Kopciuch Janusza Głowackiego

Ferdydurke Witolda Gombrowicza

Inny świat Gustawa Herlinga-Grudzińskiego

Kamienie na szaniec Aleksandra Kamińskiego

Mała Apokalipsa Tadeusza Konwickiego

Zniewolony umysł i inne pozycje Czesława Miłosza

Trędowata Heleny Mniszkówny

Zasypie wszystko, zawieje... Włodzimierza Odojewskiego

Folwark zwierzęcy George'a Orwella

Archipelag Gułag Aleksandra Sołżenicyna.

Zapraszamy do oglądania.

wybory3

 

wybory1

 

wybory2

W związku z faktem, że w tym roku przypadła 25. rocznica wyborów, wiele instytucji zaproponowało różne formy uczczenia tych wydarzeń. W kraju dbyły się konferencje, pokazy filmów, wystawy, konkursy, promocje książek historycznych o tej tematyce. Oto niektóre z propozycji:

 „Wolność… kocham? I rozumiem?”  - tak zatytułowała biblioteka miejska organizowane obchody tej rocznicy. Nasi uczniowie uczestniczyli w projekcji filmu dokumentalnego o Jacku Kaczmarskim i teledysku do jego piosenki „Obława II – z helikopterów”. Obchodom towarzyszył wernisaż wystawy „Solidarność”. Zdjęcia…

Prezydent Bronisław Komorowski w orędziu przed Zgromadzeniem Narodowym, które zebrało się w 25. rocznicę wyborów z 1989 r. powiedział m.in.: „…daliśmy impuls do przemian w regionie…” czytaj więcej...

Polecamy również zapoznanie się z innymi wydarzeniami:

Konkurs na plakat wyborczy

Wystawa „Plakatowa Rzeczpospolita Ludowa” – Warszawa, 4 czerwca – 26 lipca 2014

Dziennikarze, publicyści i politycy wspominają 4 czerwca 1989